TREGIME POPULLORE

 

 

Berisha

Si dānte pleqni Xhemajl Obrija

Xhemajl Obrija e Shemsi Pasha

Tri sifate tė kqija nė Kosovė

Pėr qka ka nevojė njeriu, atė duhet me ja dhanė

Dert mbi dert

Kush asht ma trim

Mreti nuk ta fal veq nji lirė

Mjaft gjimova

Tri dėnime

Rrena – Vesi ma i keq

Qysh me ma humbė thesin e ri

Pėr Zeqėn e juej a

Qitma, zot nji kalė

Po ti qenke i gjymtė!

Tė ka hup edhe lamshi

Kur po mė kujtohet daja…

SI E NJOFTOI MUSAFIRI TĖ ZOTIN E SHPISĖ

NGUSHLLIMI ME VEND

BINI JU SHEHADET. .

A DON ME I MARRÉ ME VEHTE?

KUR NUK KUQESH TI, NUK PO KUQEM AS UNĖ

NIPI I SHABAN BINAKUT DHE I SHABAN DAKUT

VEĒ NĖ PAĒ QENĖ NĖ DARDHĖ

ĒKA ME U QITĖ MIQVE MA SĖ PARI?

KUR MĖ HAN MUE, TJERĖT I MYT  KREJT

KAMBĖT HEQIN PĖR KRYE BUDALLĖ

LENE SE S'DUHET ME VAJTUE SHUM

QYSH E DINI KĖT NJERI?

MELAQJA VETĖ E KALL, VETĖ E SHIM

U NIS PĖR MEVLYD E DUEL SURLE E TUPAN

SA TA LĖPIJĖ LARIKA VIQIN

KUKU PĖR JU, KUKU PĖR MUE!

NĖ QOFT PĖR KUMBANĖ MESHKUE NÉ XHEHNET...

KA MBETĖ AS KĖNDEJ AS ANDEJ

TISHTE I MENĒĖM...

DERI NĖ KAMBĖ I KAM PRU

KAH PO JU SHOH JU QĖ PO HIQNI...

MAGAR ĀSHT KY QI HIN GJITHKUN

KU PO SHKON?  KU TĖ MĖ ĒOJĖ LOPA

BAĒICĄ E, PADOKSHME.

NĖ XHEP ASHT MIRĖ, POR NÉ QYP JO

NUK KAM ARDHĖ PĖR ĒORBĖ E ĒERVISH...

MERRNI EDHE JU, BURRA, DIĒKA

UNĖ PO NDALEM, PO NDALI TUTĖ

HAXHIJA I PABESUESHĖM

SI E KA KAJDEN MJALTA?

HI, DORI, TÉ HAMĖ NJI KRYELANĖ!

PLAKA QORRE DHE FLIJA

S'QENKE TI ME SHKUE NÉ MAL

SHKA PO HEQ TUE E PĖRTYPĖ...

UNĖ PO E THEJ QAFĖN NÉ BOSTAN

A S’I KENI DY VEGSHA?

PĖR ĒAJ NUK QE NJINUESHĖM

GJYGYMI I ĒAJIT

BANI E E SHTINI DELJA KRYET NÉ JANXHIK

U NIS KRYELANE E DUEL ĒURAN

MERRJAU BUKĖN SE E HARROJNĖ DJATHIN

DESHTE ME JA BA PĖRHAJR ĒAUSHIT VELIKDANIN

HERĖ PO MA KANDA, HERĖ S'PO MA KANDA

FALLI I TĖ VORFUNIT

LE TA DUIJ SHPIRTI SHKA PO HAN