NIPI I SHABAN BINAKUT DHE I SHABAN DAKUT

 

N'Malsi t'Gjakovės Shaba' Binakt jan kanė t'pėrmźnun. Vetė Shaba' Binaku ish kanė burrė i mźēėm e plak kuvźni. Nipi i ti (djali i djalit) e kish pas dajė Shaba' Dakun, qi nuk ish kanė i zoti pej fjale e sja kishin pas vu veshin shum.

Kish pas qillue ky nipi i Shaba' Binakut n'ni odė ku ishin kanė mledhė bajagi do burra. Ata edhe ishin tuj folė mar' e mrapsht, pa i zgidhė fjalėt shum.

At'herė ja priti ky:

Burra, zgidhni fjalėt e mos ėm kqyrni mue se une, nja qillofsha nfjalė, tham ,,jam nipi i Shaba' Binakut" e n'mos ja qillofsha tham ,,jam nipi i Shaba' Dakut", se e kam daj.

 

 

 

mbrapa - tjetra