KJO VPĖR E SHTJEFĖN GJEĒOVIT RIBOTOHET SIPAS BOTIMIT TĖ VITIT

1933 SHTYPUR NĖ SHKODĖR

 

Biografia

 

Shtjefėn Konstantin Gjeēovi lindi nė Janjevė mė 12 korrik 1874. Mėsimet fillore i kreu nė vendėlindje, kurse mė 15 gusht tė vitit 1888 hyri nė urdhėrin franqeskan nė kuvendin e Fojnicės (Bosnje). Mėsimet liceale e filozofike i vijoi nė kuvendet franqeskane tė Dėrvendės dhe Banja Llukės, nersa ato teologjike nė Kreshevė. Shėrbeu si famullitar nė Pejė, Rubrikg, Laē tė Kurbinit, Gomsiqe, Durrės, Vlorė, Shkodėr, Zym, etj. Ishte edhe mėsues i gjuhes shqipe nė Borgo Rizzo tė Zarės.

 

Shtjefėn Gjeēovi, veē famullitar dhe mėsues, ishte edhe studius i palodhėshėm i ēėshtjeve tė ndryshme shkencore. Mblidhte dhe studiante materiale etnografie, hitorike, gjuhėsore e arkeologjike. Botoi, me emėr tė plotė ose me pseudonimt Lkeni i Hasit e Komnen edhe Kanina, shumė shkrime nėpėr tė pėrkohshmet e ndryshme si tė  “Albania”,  “Hylli i Dritės”,  “Populli”,  “Brezi i ri”, etj. Megjithatė, veprimtaria e Gjeēovi nukė kufizohet vetėm nė artikujt e gazetave, por ky ishte edhe njė pėrkthyes i sukseshėm dhe njė autor i veprave originale. Mė 1904 botoi veprėn “Jeta e shė Luēis, pajtores s’arkidieēezit tė Durrėsit”, me 1905 shkroi tragjikomedinė “Markhulli Kryqytas”. Veprėn “Agimi i Gjytetniis” e botoi nė Shkodėr mė 1910. nė vitin 1912 shqipėroi dhe botoi dramėn “Atil Riguli” tė poetit italian Pjetro Metastasio. Mė 1912 pėrktheu “Shna Ndou i Padues” tė A. M. Dal-Gal, pastaj “Vajza e Orleansit ose Joana d’Art” tė Bergamos, e poashtu, shkroi edhe dramėn “Mojsi Golemi”.

 

 

Shtjefėn Gjeēovi dha Kontributin e tij edhe mė lėmin e arkeologjisė. Ky arriti tė mblidhte e radhiste materiale arkeologjike, duke kriuar kėshtu njė koleksion tė pasur arkeologjik nė muzeumin franqeskan tė Shkodrės. Nė lėmin e arkeologjis dallohet studimi i tij me titull “Trshigime thrako-iliriane” qė botohej nė revisten ”populli”, e mė von edhe nė “Hylli i Dritės”. Por , vepra  mė e rėndėsishme e Shtjefėn Gjeēovit ėshtė pėrmbledhja e rregullave tė sė drejtės zakonore dhe dokeve tė popullit me titull “Kanuni i Lekė Dugagjinit”, disa kapituj tė tė cilit filluan tė botoheshin me 1913 dhe vazhduan mė vonė nė “Hylli i Dritės”, por qė dolėn si libė nė vete mė 1933, pra pas vdekjes sė Gjeēovit. Pėrmbledhjen e tij, ecila ishte nė dorėshkrim, e rėnditėn, plotėsuan dhe e botuan etėrit franqeskan si vepėr postume. Kjo, ėshtė pėrmbledhja e sė drejtės zakonore shqiptare, me rėndėsi tė madhe pėr studime nė disiplina tė ndryshme shkencore. Nė Shtjefėn Gjeēovin u bė atentat nė afėsi tė fshatit Zym mė 14 tetor 1929 nga gjandarėt jugosllavė.

 

Kanuni